
Светът на големия футбол оказа лека съпротива на вируса, но накрая разумът взе връх над чувствата.
Ситуацията е чрезвичайна и най-трудното нещо е да се правят точни прогнози. По-трудно е дори от посочването на прав знак в троен мач. Но някаква база за размишления ни дава примерът на тези, които имат по-голям опит. Такива са Китай, Южна Корея и Япония. Там не е обявено официално, но е ясно, че първенствата ще се възобновят няколко месеца, след като не бъде установен нито един нов заболял. Малката подробност е, че там играят в цикъл пролет – есен и вирусът ги порази след края на първенствата. В Европа обаче не е така.
На 99 процента е ясно, че нито едно първенство на Стария континент няма да завърши на планираната дата, ако изобщо завърши. С това вече са се примирили, макар и никой да не го казва открито. Сега страхът е, че няма да започнат следващите първенства. И това е много вероятно, ако се вгледаме в азиатския пример. Най-черната хипотеза е отново да се играе футбол през октомври или ноември. Що се отнася до европейското първенство и олимпиадата за тях кахърите са бели. Европейското може да се проведе без никакъв проблем догодина, същото се отнася и за олимпийските игри в Токио.
Това е, така да се каже, международното положение. Ние обаче си гледаме в нашата паница.
Както добре се знае, българският футбол преди всичко са клубовете. Какви ще бъдат последиците за тях? Първенството ни е толкова слабо посетено, че да се говори за финансови загуби, сходни с тези на Англия или Германия, е смешно. Все пак обаче остава въпросът как ще функционират професионалните клубове в тази ситуация, която може да се проточи поне половин година. Тук материята е прелюбопитна, защото е много близо до ума, че ако не се играе футбол у нас, няма да има и кой да го финансира.
Много скоро футболните клубове ще разберат, че договорите не означават нищо, защото скаченият съд с икономиката ще ги игнорира. Много назначени собственици и пишман спонсори ще се спасят с 200 км от бремето, наречено футбол. Никаква изненада няма да са верижните фалити. А после като се оправят нещата, клубовете могат отново да започнат да никнат като гъби под същите имена с някоя добавена цифра в наименованието. Този път обаче масово.
Това обаче са неща за по-нататък. В близкото бъдеще трябва да спрат тренировките, защото те отговарят на дефиницията „социални дейности“. Футболистите както всички други трябва да си стоят вкъщи. Примерът с Италия и Англия е показателен. Млади хора, ходи им се насам-натам и до вируса е една ръка разстояние. Дори да си останат вкъщи, тези млади хора ще трябва да ходят един път в месеца до банкомата. А там може да не намерят нищо в картата.
Споменавам го, защото клубовете получават пари от телевизионни права. Е, трябва да се лишат от тях. В трудни времена всички страдаме, няма богопомазани. Да се наредят на опашка за компенсация от държавата. Така ще направят в Италия, Англия и другите цивилизовани страни. При демокрацията в извънредни ситуации плаща държавата, а не гражданите. И без това гражданите си имат достатъчно проблеми със своето собствено оцеляване.
Жаклин Михайлов/ “Тема спорт”